Obserwatorium astronomiczne

banner

Obserwatorium astronomiczne
w Julianpolu

(od lewej) Marcin i Filip przed obserwatoriumPatrząc w górę na nieboskłon, niezależnie od różnych wydarzeń na Ziemi, wszystko przebiega według klasycznych praw astronomii i fizyki, znanych ludzkości od stuleci. Chcąc zgłębiać tę wiedzę i odkrywać nowe zjawiska, niezbędne jest odpowiednie zaplecze. Nasza placówka może pochwalić się nie tylko wyremontowanymi przytulnymi pokojami, świetnie wyposażonymi pracowniami, ale również nowopowstałym obserwatorium astronomicznym. Wzniesiono je z inicjatywy naszego nauczyciela fizyki pana Jana Bieleninika, pasjonata obserwacji nieba. Dzięki tej inwestycji nasi podopieczni mogą prowadzić obserwacje astronomicznych ciał niebieskich. Obserwatorium z kopułą o średnicy 2,2 metra zbudowane zostało na lekkim pagórku na terenie wolnym od zabudowań i drzew, przez co widok na niebo jest rozległy. Pod kopułą stoi teleskop Celestron NexStar 8SE przeznaczony dla bardziej wymagających miłośników astronomii. Jego siła zbiorcza jest na tyle duża, że pozwala zajrzeć głęboko w zakątki Wszechświata. Celestron NexStar 8SE to wysokiej jakości, precyzyjny reflektor w układzie Maksutov-Cassegrain, idealny do obserwacji wizualnej jaki i do astrofotografii. NexStar SE wyposażony jest w pilot GoTo z zaprogramowaną bazą blisko 40.000 ciał niebieskich. Przyrząd opcjonalnie może być zasilany również z baterii!

Za pomocą tego teleskopu możemy prowadzić:

  • obserwacje astronomiczne,
  • obserwacje Ksi,
  • obserwacje planet Układu Słonecznego,
  • obserwacje mgławic i galaktyk.

Widok na obserwatorium astronomiczneNa wyposażeniu obserwatorium znajduje się także teleskop słoneczny „Coronado” PST. Tradycyjne teleskopy słoneczne pracujące w paśmie H-Alfa są ze względu na swoją cenę niedostępne dla ogromnej większości amatorów. Teraz dzięki teleskopowi PST wielu z nich będzie miało okazję podziwiać niesamowite obrazy Słońca i zjawisk na nim zachodzących. Jego pasmo przepuszczalności wynosi mniej niż 0,1 angstroma, przy bardzo dużej stabilności cieplnej. Jest on wyjątkowo łatwy w obsłudze, wymagając jedynie umieszczenia okularu w wyciągu i nastawienia ostrości obrazu.

Daniel przed obserwatoriumW przyszłości chcielibyśmy, aby nasze obserwatorium doposażone zostało o kamerkę CCD i komputer ze stałym dostępem do Internetu. Gdy uda nam się to osiągnąć postaramy się włączyć nasze obserwatorium w światową sieć automatycznych teleskopów i w ramach współpracy mieć internetowy dostęp do wielu z nich. Umożliwiłoby to prowadzenie obserwacji astronomicznych podczas zajęć lekcyjnych i dodatkowych. Bo kiedy u nas jest dzień, można będzie skorzystać z teleskopu np. w Ameryce. Obserwatorium wykorzystujemy chętnie do penetracji nieba w ramach zajęć z fizyki i koła astronomicznego, prowadzonego przez pana Jana. Liczenie gwiazd, sklejanie ich w gwiazdozbiory, odszukiwanie ich na niebie to prawdziwa frajda. Wykonywane przez nas obserwacje i pomiary są źródłem wiedzy i przede wszystkim zaszczepiły w nas pasję do odkrywania. Liczymy, że nasze poczynania zostaną docenione w przyszłości i wiele wniosą do nauki, odciskając piętno na ludzkości.

Magdalena Ciepluch i Rafał Peszek

Zajęcia w obserwatorium astronomicznym